بر اساس اعلام مدیر بنیاد جهانی MIKE (برترین سازمان‌های دانشی نوآور) شرکت فولادمبارکه موفق شد، در جمع برندگان جایزه جهانی MIKE قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی هلدینگ فولاد متیل، طی نامه رسمی پرفسور W.B.Lee دبیر کل جایزه جهانی سازمان‌های دانشی نوآور، فولادمبارکه موفق شد، پس از ارزیابی در 8 محور یکپارچه با پوشش رده‌های مختلف سازمان در 3 حوزه ساختار، منابع انسانی و ارتباطات و با تمرکز بر ارزش‌آفرینی برای ذینفعان سازمان مبتنی بر 3 مؤلفه دانش، نوآوری و سرمایه فکری و در 4 مرحله ارزیابی بین‌المللی توسط کمیته بین‌المللی داوران جهانی MIKE در جمع برندگان این جایزه در سطح جهانی همچون Ernst & Young از کشور انگلستان، Nokia به طور مشترک از کشورهای سوئد و آمریکا، Aurecon از کشور استرالیا، SABIC از کشور عربستان، Everel Group و Revetil از ایتالیا، Afcons از کشور هند و CLI  و Tencent از کشور چین قرار گیرد.

محمد ناظمی هرندی معاون تکنولوژی شرکت فولادمبارکه ضمن تبریک این موفقیت به کلیه کارکنان، دانش را مهم‌ترین سرمایه نامشهود سازمان‌ها در عصر حاضر دانست و از آن به عنوان یکی از مؤلفه‌های مهم در خلق ارزش برای ذینفعان سازمان‌ها یاد کرد و گفت: فولادمبارکه پس از طی کردن دوران ساخت و بهره‌برداری تا ظرفیت اسمی، هم ‌اکنون با داشتن گنجینه‌ای گرانبها از دانش این دوران‌ها خود را متعهد به بکارگیری آن در جهت توسعه صنعتی کشور می‌داند.

سیامک شجاعی رئیس سیستم‌های مدیریت کیفیت و سرآمدی  نیز با اعلام این که استفاده از الگوهای معتبر مدیریتی در سطح ملی و جهانی مانند تعالی سازمانی، EFQM، MIKE و… همواره از سیاست‌های فولاد مبارکه جهت تقویت رویکردهای سازمان و شتاب بخشی به تحول و بهبود مستمر در سازمان بوده، اظهار کرد: در زمینه مدیریت دانش از 10 سال گذشته به طراحی و اجرای رویکردهای متنوع با الگوبرداری از سازمان‌های پیشرو اقدام کرده ایم.

وی با اشاره به این که سبک رهبری سازمان‌ها و فرهنگ دانشی دو رکن اساسی در موفقیت در مقوله مدیریت دانش هستند. ضمن اعلام آمادگی فولاد مبارکه جهت تبادل تجارب خود در این زمینه با سایر صنایع، ایجاد شبکه‌های دانشی با استفاده از خبرگان صنایع در حوزه‌های کلیدی را، راه‌گشای بسیاری از مشکلات کنونی دانست و ابراز امیدواری کرد: توجه به دانش و ارزش‌آفرینی از آن برای ذینفعان به عنوان یک نگاه راهبردی در سازمان‌ها توسعه یابد.

روند روبه توسعه‌ای فولاد مبارکه

شرکت فولادمبارکه به عنوان بزرگترین تولیدکننده فولاد در منطقه خاورمیانه و شمال افریقا، در استراتژی خود توجه ویژه‌ای به مبحث سرمایه‌های انسانی خود در این مجموعه داشته و با سرمایه‌گذاری در این بخش در تلاش بوده تا بتواند با پرورش نیروهای متخصص در حوزه صنعت، به سمت تبدیل شدن به یکی از شرکت‌های فولادساز مطرح در جهان تبدیل شود.

در واقع نوع برنامه‌ریزی تدوین شده از سوی مدیریت مجموعه فولادمبارکه و شرکت‌های تابعه و هلدینگ‌های مهم فولادمبارکه در راستای پیشبرد اهداف تعریف شده در صنعت فولاد کشور از یکسو، و یافتن جایگاه واقعی صنعت فولاد ایران در سطوح بین‌المللی از جمله مواردی است که طی سنوات گذشته مورد توجه قرار گرفته است. همچنین مدیریت دانش و تعریف استراتژی برای پیشبرد اهداف منجر شده تا شرکت فولادمبارکه به عنوان یک نماد برای صنعت فولاد کشور در سطوح بین‌المللی شناخته شود و حتی می‌تواند الگویی برای سایر صنایع داخلی کشور باشد.

از سوی دیگر باید گفت تنها راهکاری که می‌تواند صنعت فولاد کشور را در مسیر رشد و تعالی و همگام با سایر شرکت‌های بزرگ و مطرح در سطح فولاد جهان قرار دهد، توجه ویژه به 3 حوزه مهم منابع انسانی، ارتباطات و تمرکز بر ارزش آفرینی برای سازمان بر اساس آخرین روش و دانش موجود در سطوح بین‌المللی است؛ چراکه دانش، نوآوری و سرمایه فکری زمانی که در راستای اهداف تعریف شده سازمان‌ها قرار گیرد، ضمن پیشبرد اهداف تعریف شده، منجر به رشد و تعالی سازمان نیز خواهد شد.

گفتنی است جایزه ارزیابی جهانی MIKE: Most Innovative Knowledge Enterprise  که هرساله باعث بوجود آمدن رقابت شدید در سطح 150 کشور می‌شود، در8 محور یکپارچه با پوشش سطوح مختلف سازمان در 3 حوزه ساختار، منابع انسانی و ارتباطات و با تمرکز بر ارزش‌آفرینی سازمان مبتنی بر 3 مؤلفه دانش، نوآوری و سرمایه فکری و در 4 مرحله ارزیابی توسط کمیته بین‌المللی داوران از کشورهای سوئد، آلمان، انگلستان و رومانی انجام می‌گیرد.